Blog poświęcony modelarstwu kartonowemu

Szczecinecki Rejon Umocniony


Wypoczywając podczas jednego z słonecznych weekendów, zupełnie przypadkiem natrafiłem na Muzeum Wału Pomorskiego i Militarnej Historii Pomorza w Szczecinku w Bunkrze „Trzesieckim". Mimo że są to moje rodzinne strony, to o jego istnieniu co dziwne nawet nie wiedziałem. 



Muzeum znajduje się w jednym z największych i najlepiej zachowanych bunkrów tego typu na Pomorzu i jest też jedynym tak dobrze zachowanym obiektem klasy odporności B tej części fortyfikacji Wału Pomorsiego.  



Zwiedzanie obiektu rozpoczynamy od małego wstępu historycznego, oraz zapoznania się z linią umocnień Wału Pomorskiego.



Obiekt posiada dwa piętra które sa dostępne dla zwiedzających łącznie i  21 pomieszczeń w których ustawione są eksponaty. Po wszystkich pomieszczeniach oprowadza nas osoba, która posiada odpowiednią wiedzę na temat co w danym pomieszczeniu się znajdowało oraz do czego był wykorzystywany. 





Pomieszczenia to: izby bojowe, wartownie, pomieszczenie do odkażania, pomieszczenie flankujące, maszynownię, izbę łączności, pokój dowódcy, pomieszczenia do odpoczynku, kuchnię, toaletę i inne.














Od 2009 roku prowadzone są pracę mające na celu odzyskanie prawidłowego kształtu budowli tj. przywrócenie jego pierwotnego kształtu przed wysadzeniem. W pomieszczeniu flankującym zachowała się jedyna płyta pancerna tego rodzaju na Wale Pomorskim.


Muzeum powstało w lipcu 2012 z inicjatywy kilku zapaleńców i ludzi którzy interesują sie historią oraz nie jest im obojętny los takich obiektów. Muzuem prowadzi zbiórkę eksponatów związanych z  II wojną światową. Możemy tu zobaczyć wyposażenie indywidualne żołnierzy, broń, mundury oraz wszystko co jest związane z fortyfikacjami Wału Pomorskiego.





W muzuem odtworzona została również zapadnia zabezpieczająca główne wejście do bunkra przez osoby nieporządane.


W jednym z pomieszczeń możemy zobaczyć ekspozycję prezentującą obrazy z życia 2 Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej która satcjonowała w Szczecinku w latach 90- tych.



Przy muzeum organizowane są inscenizacje historyczne, imprezy plenerowe oraz wystawy. Pozyskane zostały również eksponaty tj. czołg średni T34, armata przeciwpancerna ZIS oraz 40 mm armata przeciwlotnicza Bofors.





Słowem podsumowania, warto odwiedzić i podziwiać konstrukcję jaka zachowała się do lat współczesnych, technikę, wyposażenie i technologię tamtych lat oraz pracę jaka została wykonana przy tym obiekcie. Muzeum możemy zobaczyć wyjeżdzając ze Szczecinka w kierunku Połczyna Zdrój.